×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۱ مرداد - ۱۳۹۹  
false
true
جناب آقای سرمست؛قم مخزن نیروی انسانی است

البته پشت این جمله صدها معنی و مفهوم قرار گرفته و هر کس از زعم خود تفسیری از آن می کند لیکن بیشترین برداشت ها حاکی از نگاه منفی به موضوع و سختی شرایط کار در استان قم است.
هر چند که تجربه نشان داده مدیریت در قم نه تنها مشکل نیست بلکه پلکانی برای ترقی مدیران و تهیه رزومه ای تصویری برای چهره شدن در سطح ملی است.
موضوع این وجیزه نقد و بررسی جمله اینجا قم است نیست چراکه تحلیل و تفسیر آن نیاز به فرصتی دیگر دارد لیکن برداشتی که شخص اول اجرایی استان از آن داشته باعث شد تا نکاتی بررسی گردد.
معمولاً مدیرانی که از خارج استان به قم می آیند به دلیل اینکه اطلاعاتی دقیق از فضای استان و دستگاه تحت مدیریت خود ندارند بر این باورند که هیچ کاری انجام نشده و ویرانه ای را تحویل گرفته اند که باید در نقش ناجی تحولی شگرف را ایجاد نمایند!!!
اگر چه پس از مدت زمانی متوجه اشتباه خود می گردند لیکن هزینه سنگین این فرصت از دست رفته را استان خواهد داد.
این نگاه غلط باعث می گردد که ظرفیتهای موجود استان خصوصاً در حوزه نیروی انسانی نادیده گرفته شده و با انتصاب یک مدیر شاهد ورود تعدادی نیروی دیگر از خارج استان باشیم. {البته این مطلب به هیچ وجه به معنی نادیده گرفتن زحمات،کارایی،درایت وتوانمندی نیروهای وارده از خارج استان به قم نیست}.
افزایش هزینه های جاری دستگاه ، کاهش انگیزه نیروی انسانی موجود، فرصت و هزینه آشنایی نیروی جدید با وضعیت موجود، عدم توجه به تجارب گذشته و تکرار اشتباهات ، احتمال کاهش همکاری کارکنان با نیروی خارجی و … گوشه ای از معایب و هزینه هایی است که این موضوع بدنبال داشته است.
اخیراً با انتصاب استاندار جدید مجدداً شاهد این نوع نگاه به خارج و عدم درک صحیح از ظرفیتهای داخل استان در حوزه نیروی انسانی هستیم. در همین فاصله دو ماهه چند مدیر منصوب شده از خارج استان بوده و گزینه های احتمالی برای سایر پستهای مدیریتی نیز همگی از بیرون استان هستند.
در مجموعه تحت مدیریت استاندار نیز تاکنون تعداد زیادی اضافه گردیده و تعدادی نیز در راهند! آنهم در شرایطی که فرصت باقیمانده از دولت دوازدهم به نحوی نیست که بتوانند کار ریشه ای و زیرساختی در حوزه فعالیت خود صورت دهند و قطعاً با تغییرات مدیریت کلان این نیروها نیز مجبور به ترک استان خواهند شد و فقط هزینه ای را تحمیل خواهند نمود.
این در حالیست که بسیاری از مدیران ارشد کشور در قم پرورش یافته و بنوعی می توان یکی از صادرات استان را نیروی انسانی توانمند دانست.
لازم است استاندار محترم که از چهره های دانشگاهی و متخصص در حوزه مدیریت هستند به این نکته توجه داشته باشند که استان قم فارغ از مباحث حاشیه ای دارای ظرفیتی عظیم از منابع انسانی و پایگاه حوزه علوم انسانی کشور است و بر این اساس استفاده از ذخایر انسانی موجود در استان که بعضاً نیز ناشناخته می باشند باید جزو اولویت های شخص اول اجرایی استان قرار گرفته و از جمله “اینجا قم است” وجه مثبت آنرا دریافت دارند که اینجا مخزنی سرشار از منابع انسانی است.

true
true
true
true
  1. محمدی

    حذف اساتید ارزشی دانشگاه علمی کاربردی قم
    بر اساس خبرهای رسیده دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم در اقدامی مشکوک به بهانه پالایش مدرسین اقدام به حذف اساتید ارزشی نموده است. سال گذشته این دانشگاه به استناد بخشنامه ابلاغی از سوی سازمان مرکزی خود با دعوت از مدرسین اقدام به انجام مصاحبه و در ابتدای امسال نتایج آنرا منتشر نمود. لیست اسامی منتشره حاکی از حذف بسیاری از اساتید باسابقه و خصوصا از یک جریان سیاسی خاص می باشد.
    اساتید حذف شده این دانشگاه عمدتا از نیروهای ارزشی و انقلابی بوده و معلوم نیست چه اهدافی در پس این اقدام قرار دارد. به گفته برخی از این مدرسین افرادی که در تعدادی از گروه های مصاحبه گر حضور داشتند رفتاری خارج از عرف دانشگاهی از خود نشان داده و گویی از قبل تصمیم به حذف اساتید انقلابی داشته اند.
    تحولات این دانشگاه در چند سال اخیر ابهاماتی را ایجاد نموده که آخرین آن حذف اساتید ارزشی و انقلابی بوده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true